22 травня – Міжнародний день біологічного різноманіття

Щорічно, починаючи з 2001 року, 22 травня відзначається Міжнародний день біологічного різноманіття (International Day for Biological Diversity). Цей День був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН (ГА ООН) в 1995 році в спеціальній резолюції№ A/RES/49/119) на основі рекомендації Конференції сторін Конвенції про біологічне різноманіття (КБР), яка відбулася в 1994 році.

Спочатку Міжнародний день біологічного різноманіття рекомендувалося відзначати 29 грудня — у день набрання чинності Конвенції про біологічне різноманіття, однак через велику кількість свят, що відзначаються в цей час року, багато країн стикалися з труднощами в плануванні та проведенні заходів з відзначення Дня і було прийнято рішення про зміну цієї дати на 22 травня.

Біологічна різноманітність — це все різноманіття життя на планеті, яке сьогодні стрімко скорочується. Вимирають рослини, зникають з лиця Землі тварини і ліси… багато В чому, виною тому — активна діяльність людини. І занепокоєння про подальшу долю біологічного різноманіття видів на нашій планеті виразилося в тому, що на Конференції ООН з навколишнього середовища і сталого розвитку, що відбулася в 1992 році в Ріо-де-Жанейро, було запропоновано всій світовій громадськості в першу чергу звернути увагу на збереження біологічної різноманітності – як живих видів, так і екологічних систем.

У зв’язку з цим, була прийнята Конвенція про біологічне різноманіття, і сьогодні її сторонами є близько 200 держав. Цілі, до яких прагнуть країни, що приєдналися до Конвенції, очевидні: збереження біологічного різноманіття живих видів і екологічних систем, стале використання компонентів біологічного різноманіття та отримання вигод від використання генетичних ресурсів. Головне завдання Міжнародного дня біологічного різноманіття — звернути увагу громадськості на проблему безповоротного зникнення на Землі багатьох представників флори і фауни.

Біологічне різноманіття нашої планети продовжує скорочуватися, а екологічна рівновага все ще піддається змінам. Близько 60% екологічної системи деградує або використовується нерозважливо, що веде до втрати біологічного різноманіття і тяжких наслідків, які в найближчі 50 років можуть погіршитися. Всесвітній союз охорони природи виділяє сім основних факторів, що сприяють втраті біологічного різноманіття: – Втрата і фрагментація природного середовища; – Конкуренція з боку інвазивних видів; – Забруднення навколишнього середовища; – Глобальні кліматичні зміни; – Опустелювання; – Зростання населення і надмірне споживання; – Безрозсудне використання природних ресурсів.

Більшість з цих факторів є результатом діяльності людини. Одним із способів боротьби за збереження різноманітності життя на нашій планеті є охорона рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин, а також дбайливе ставлення до природи. Щорічно Генеральний секретар ООН готує послання до широкої громадськості з нагоди Міжнародного дня біологічного різноманіття. А саме свято проходить кожен рік під певною темою, серед який в різні роки були: «Біорізноманіття і боротьба з бідністю — виклики для сталого розвитку», «Біорізноманіття: страхування життя в нашому мінливому світі», «Зміна клімату та біологічне різноманіття», «Загарбницькі чужі види», «Біорізноманіття лісів», «Вода і біорізноманіття», «Біорізноманіття островів», «Актуалізація тематики біорізноманіття, підтримання життя людей і їх джерел засобів до існування» та інші.

Джерело: http://kievzelenbud.com/news/

Александр Брусникин    26 Апрель 2018