Гарантування безпеки в Україні та Східній Європі: Нові формати співпраці НАТО і ЄС з Україною

Агресія Росії проти України та порушення міжнародного права активізували підтримку на посилення національної безпеки як регіональними, так і глобальними суб’єктами.
З часу проведення Саміту НАТО в Бухаресті 2008 року, де Альянс вітав євроатлантичні прагнення України (та Грузії) до членства, минуло десять років. Минуло вже майже п’ять років після того, як колишній президент-утікач В. Янукович оголосив про призупинення переговорного процесу щодо Угоди про асоціацію з ЄС на користь російського проекту – Євразійського економічного союзу (ЄврАзЕС), що призвело до Революції гідності в Україні у 2013 році. Пройшло чотири роки після анексії Криму та початку конфлікту на Донбасі.

Війна на Донбасі залишила понад 10 тисяч вбитих, понад 20 тисяч постраждалих, близько 1,5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб, а також сотні українців, які втекли до Росії після її початку. Існує кілька механізмів та форматів переговорів, в жодному з яких не вдалося досягти міцного миру та відновлення територіальної цілісності України. У свою чергу, ця постійна нестабільність підриває безпеку в регіоні, а також незалежність України. Незважаючи на те, що Україна проводить реформи у політичній, економічній та безпековій сферах, перспектива отримання Плану дій щодо членства (ПДЧ) в НАТО є обмеженою. Натомість країна має щорічну національну програму. Постає питання, який формат співпраці, більший за щорічну національну програму, може бути запропонований Україні, якщо ПДЧ не надано.

Одночасно, Україна імплементує Угоду про асоціацію з ЄС, який все більше посилює власний безпековий вимір та активно співпрацює у цьому контексті з НАТО. Посилення співпраці НАТО і ЄС у сфері безпеки має бути не просто враховане в Україні, але й спонукати вироблення бачення місця України у цій співпраці та конкретних кроків на інтеграцію держави у трикутник безпекового співробітництва НАТО-ЄС-Україна.

Міжнародний круглий стіл «Гарантування безпеки в Україні та Східній Європі: Нові формати співпраці НАТО і ЄС з Україною», яку 30 травня 2018 року в Готелі «Київ» (за адресою вул. Грушевського 26/1) проводить Центр глобалістики «Стратегія XXI» за підтримки Офісу зв’язку НАТО в Україні та Комітету у закордонних справах Верховної Ради України, у партнерстві з Радою Східного Сусідства, присвячується обговоренню можливих форматів співпраці України з НАТО та ЄС, безпекової ситуації в регіоні Східної Європи, факторів її дестабілізації та шляхів стабілізації, ролі регіональних і міжнародних акторів, перш за все ЄС і НАТО.

Дискусія буде проходити за участі Директора Центру інформації і документації НАТО в Україні Барбори Маронкової, Виконавчого директора Ради Східного Сусідства (Брюссель) Самюеля Довері Вестербая, представника Підрозділу координації кібер-політики, попередження конфліктів і політики безпеки Європейської служби зовнішньої дії Елуа Діволя, інших представників аналітичних центрів, дипломатів, експертів, громадських діячів, що спеціалізуються на питаннях міжнародної безпеки.

Для акредитації просимо заповнити форму за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdNTQph2iXmB5T3m5mc-ZITmgeZt1zOWL-bttMMK0RQd5SXkw/viewform.

У випадку питань контактуйте з Віталієм Мартинюком : +380950859241, vitalmartyniuk@gmail.com
Джерело: ПРЕС-РЕЛІЗ Центр глобалістики «Стратегія XXI»

Александр Брусникин    28 Май 2018