Зустріч Тристоронньої контактної групи у Мінську дала стриманий оптимізм щодо подальшого врегулювання воєнного конфлікту – спільний брифінг Леоніда Кучми та Юлії Мендель

Стале й тривале припинення вогню на Донбасі – це ключове питання для повернення миру, і вчорашня зустріч Тристоронньої контактної групи у Мінську дала стриманий оптимізм щодо подальшого врегулювання воєнного конфлікту.
Про це під час спільного брифінгу з керівником української делегації у Тристоронній контактній групі Леонідом Кучмою наголосила прес-секретар Президента України Юлія Мендель.
Водночас у ЗМІ виникло чимало інтерпретацій щодо переговорів. Леонід Кучма ніколи не стверджував, що українським військовим не можна відкривати вогонь у відповідь.

«Фраза, яка розійшлася в медіа, вирвана з контексту. У контексті йшлося про те, що це взаємне зобов’язання. У Мінських угодах прописане зупинення вогню. Українська сторона має це зробити зі свого боку, але й російська обов’язково повинна зупинити вогонь зі свого. І заклик припинити вогонь, не стріляти, стосувався насамперед протилежної сторони. Це шлях з двостороннім рухом», – підкреслила прес-секретар Президента.

Юлія Мендель зазначила, що за час воєнних дій на Донбасі інша сторона постійно провокувала українських військових. Незаконні збройні формування встановлювали гранатомети в дитсадках, школах, на дахах житлових будинків. Тому треба напрацювати механізми розведення сил.

«Ми закликаємо всіх учасників ТКГ активізувати роботу. Зустрічі в Мінську надзвичайно важливі, але між ними має відбуватися щоденна робота. Підгрупа з безпеки Тристоронньої контактної групи має підготувати документи, які дозволять почати розведення сил. Після цього ми зможемо почати відновлення мосту у Станиці Луганській, одній із найгарячіших точок на сході», – наголосила прес-секретар Президента.

Зі свого боку Леонід Кучма підкреслив, що йому сподобався тон розмови під час вчорашнього засідання Тристоронньої контактної групи.
«Виникла думка, що є бажання щось змінити, зрушити з місця всі проблеми, які сьогодні існують. Основні проблеми – це питання безпеки, звільнення наших заручників, наших моряків», – заявив керівник української делегації у ТКГ.

Він також констатував, що узгоджений режим припинення вогню досі не дотримувався.
«Ми вчора домовилися, що до 19 червня група з безпеки повинна підготувати документ із захисними механізмами – що слід робити, щоб цей режим діяв. Рух має бути з обох сторін», – наголосив Леонід Кучма.

Під час зустрічі Тристоронньої контактної групи також ішлося про проблему торговельних обмежень з ОРДЛО, яка потребує вирішення виключно у форматі двостороннього руху, підкреслив Леонід Кучма.

Обмеження було запроваджене за рішенням РНБО у березні 2017 року у відповідь на впровадження рубльової зони та псевдонаціоналізацію українських державних і приватних підприємств, серед іншого – і з іноземним капіталом, а також приватної власності наших співгромадян, які перебували на території ОРДЛО, припинення сплати податків з тих територій в Україну.

Відповідні обмеження крок за кроком можуть бути зняті лише у відповідь на поступове повернення в українське правове поле.

Ця тема піднімалася з ініціативи російської сторони та ватажків збройних формувань. У зв’язку з цим Леонід Кучма зазначив, що, якщо таке бажання справді є, то, за умови вирішення питання скасування рубльової зони та незаконних рішень про псевдонаціоналізацію, ми готові відновлювати питання економічної реінтеграції на умовах повернення в українське правове поле, відповідно до Мінських домовленостей.

«Ми заявляємо, що рух має бути двостороннім. Якщо ви під час заборони руху націоналізували всі українські підприємства, то спершу дайте нам відповідь, коли ви збираєтеся їх повертати», – зазначив Леонід Кучма.

Учасники брифінгу також наголосили, що наріжним каменем для української делегації у ТКГ є національні інтереси країни, її територіальна цілісність і суверенітет. Принципова позиція – всі дії з урегулювання мають бути взаємними, двосторонніми й повністю відповідати українському законодавству.

«Хочемо принагідно нагадати тим, хто сьогодні почав нагнітати паніку розмовами про капітуляцію, що дві майже капітуляції України у Мінську вже відбувалися: перша – після Іловайська, друга – після Дебальцевого. Президент Володимир Зеленський, як і всі представники України в ТКГ, натомість прагне здобути у Мінську перемогу для України», – зауважила Юлія Мендель.

Встреча Трехсторонней контактной группы в Минске дала сдержанный оптимизм относительно дальнейшего урегулирования военного конфликта – совместный брифинг Леонида Кучмы и Юлии Мендель
Устойчивое и длительное прекращение огня на Донбассе – это ключевой вопрос для восстановления мира, и вчерашняя встреча Трехсторонней контактной группы в Минске дала сдержанный оптимизм относительно дальнейшего урегулирования военного конфликта. Об этом во время совместного брифинга с руководителем украинской делегации в Трехсторонней контактной группе Леонидом Кучмой заявила пресс-секретарь Президента Украины Юлия Мендель.

В то же время в СМИ появилось много интерпретаций в отношении переговоров. Леонид Кучма никогда не утверждал, что украинским военным нельзя открывать огонь.
«Фраза, которая разошлась в СМИ, вырвана из контекста.В контексте шла речь о том, что это взаимное обязательство.
В Минских соглашениях прописано прекращение огня. Украинская сторона должна это сделать со своей стороны, но и российская обязательно должна прекратить огонь со своей.

Юлия Мендель отметила, что за время военных действий на Донбассе другая сторосторона постоянно провоцировала украинских военных. Незаконные вооруженные формирования устанавливали гранатометы в детсадах, школах, на крышах жилых домов. Поэтому необходимо разработать механизмы разведения сил.
«Мы призываем всех участников ТКГ активизировать работу. Встречи в Минске чрезвычайно важны, но между ними должна вестись ежедневная работа. Подгруппа по безопасности Трехсторонней контактной группы должна подготовить документы, которые позволят начать разведение сил. После этого мы сможем начать восстановление моста в Станице Луганской, одной из самых горячих точек на востоке», – отметила пресс-секретарь Президента.

Со своей стороны Леонид Кучма подчеркнул, что ему понравился тон дискуссии во время вчерашнего заседания Трехсторонней контактной группы.
«Возникла мысль, что есть желание что-то изменить, сдвинуть с места все проблемы, которые сегодня существуют. е наших заложников, наших моряков», – заявил руководитель украинской делегации в ТКГ.
«Мы вчера договорились, что до 19 июня группа по безопасности должна подготовить документ с защитными механизмами – что делать, чтобы этот режим действовал. Движение должно быть с обеих сторон», – подчеркнул Леонид Кучма.

Во время встречи Трехсторонней контактной группы также шла речь о проблеме торговых ограничений с ОРДЛО, которая требует решения исключительно в формате двустороннего движения, подчеркнул Леонид Кучма.
Соответствующие ограничения шаг за шагом могут быть сняты только в ответ на постепенное возвращение в украинское правовое поле.
Леонид Кучма отметил, что, если такое желание действительно есть, то, при условии решения опроса отмены рублевой зоны и незаконных решений о псевдонационализации, мы готовы возвращаться к вопросу экономической реинтеграции на условиях возврата в украинское правовое поле, в соответствии с Минскими договоренностями.

Участники брифинга также отметили, что краеугольным камнем для украинской делегации в ТКГ являются национальные интересы страны, ее территориальная целостность и суверенитет. Принципиальная позиция – все действия по урегулированию должны быть взаимными, двусторонними и полностью соответствовать украинскому законодательству.

Джерело: https://www.president.gov.ua/news/

Александр Брусникин     6 Июнь 2019