Проблеми на ринку праці негативно впливають на економіку: Як можна вирішити проблеми обговорювали впродовж конференції 14-15 липня у Дубровнику

Усі країни Центральної, Південно-Східної та Східної Європи, за винятком Туреччини, упродовж трьох наступних десятиліть зіткнуться зі стрімким скороченням робочої сили. Особливо гостро ця проблема постане для Болгарії, Латвії, Польщі та України, де робоча сила скоротиться більше ніж на 30%, йдеться у звіті МВФ.
У чому причини? Які наслідки для економіки та населення це матиме? Як можна вирішити цю проблему? Ці питання обговорювали впродовж конференції Міжнародного валютного фонду та Хорватського національного банку, яка відбулася 14-15 липня у Дубровнику (Хорватія) і у якій узяв участь голова Національного банку України Яків Смолій.

  • Причини проблем на ринку праці доволі поширені – скорочення народжуваності та міграція населення. Водночас наслідки для економіки можуть бути значними: зниження продуктивності, падіння стандартів життя, а також тиск на публічні фінанси.
  • Проблеми на ринку праці, ймовірно, призведуть до підвищення податків та зростання видатків державного бюджету, зростання державного боргу та боргу населення, а це може негативно вплинути на інвестиції в економіку.
    Як можна вирішити проблеми ринку праці? Універсального рецепту немає. Політика, спрямована на підвищення народжуваності, не вирішить усі проблеми, йдеться у дослідженні МВФ.
  • Тому країни здебільшого намагаються ефективніше використовувати наявні ресурси: підвищити зайнятість жінок та старшого населення, зокрема, через підвищення пенсійного віку. Наприклад, в Україні частка населення віком понад 55 років серед робочої сили зросте з 11,8% у 2015 році до 21,4% у 2050 році.
  • Підвищення кваліфікації дорослого населення та автоматизація праці можуть підвищити продуктивність праці, вважають у МВФ.

Ще один інструмент, на думку Фонду: лібералізація імміграційного режиму, аби залучити громадян з інших країн. Цю політику вже використовують Чехія, Польща, Словаччина, залучаючи працівників на нетривалий період, зокрема, й з України.

Звіт МВФ про проблеми ринку праці у країнах Центральної, Південно-Східної та Східної Європи: http://bit.ly/2YWJ2Wu

Джерело: НБУ

Александр Брусникин    16 Июль 2019